Phone: 203-366-8241 ext. 3221

GTranslate

English French German Russian Spanish

Governance

ABCD BOARD OF DIRECTORS
May 2016 - May 2017

 

Appointing Authority Name and Address

PUBLIC SECTOR

City of Bridgeport VACANT
 

Raul Laffitte
225 Intervale Road
Trumbull, CT 06611
Phone: 203-275-1020

 

Lydia N. Martinez
P.O. Box 55152
Bridgeport, CT 06610
Phone: 203-450-1221

 

Christopher Rosario
195 French Street
Bridgeport, CT 06606
Phone: 203-360-0181

Town of Stratford

Ralph Jowers
198 Larkin Court
Stratford, CT 06615
Phone: 203-378-3252

Towns of Trumbull & Monroe

Domenic Monaco
76 Westfield Drive
Trumbull, CT 06611
Phone: 203-257-8955

Towns of Fairfield & Easton

Tony Hwang
P. O. Box 762
Fairfield, CT 06824
Phone: 203-255-5555

LOW-INCOME SECTOR
East Side

Cora Wright
655 Palisade Ave., Apt. C-2
Bridgeport, CT 06610
Phone: 203-579-0355

East End

Keith Williams
92 Waterman Street
Bridgeport, CT 06607
Phone: 203-260-6731

North End & Bull’s Head

Rev. Fred Belcher
3022 East Main Street
Bridgeport, CT 06610
Phone: 203-520-8567

West End & Fairfield

Derwin K. Hill
60 Waldorf Avenue
Bridgeport, CT 06605
Phone: 203-579-7734

South End

Nettie D. Jenkins
730 Ellsworth Street
Bridgeport, CT 06605
Phone: 203-696-0602

Stratford

Irena Kandybowicz
131 Vought Place
Stratford, CT 06614
Phone: 203-360-6911

Trumbull, Monroe & Easton

Chanmala Arounsack
66 North Street,
Trumbull, CT 06611
Phone: 203-243-7403

PRIVATE SECTOR
VACANT

 

NAACP George M. Mintz
86 Ridgebrook Drive
Bridgeport, CT 06606
203-581-1480
Kingdom’s Little Ones

Sandra Carolina
251 Truman Street
Bridgeport, CT 06606
203-367-6705

People’s United Bank

Virgilio Lopez
Bridgeport Business Market 850 Main St
Bridgeport, CT 06604-4913
Phone: 203-338-7124

Legal

Sharon Skyers-Jenkins
Skyers, Skyers & Harrell
1087 Broad Street, 3rd floor
Bridgeport, CT 06604
Phone: 203-333-7180

The Jewish Federation

Laurel Gross
9 Coach Lane
Westport, CT 06880
Phone: 203-454-4238

Head Start Policy Council

Shinetta Sead
1184 Park Avenue
Bridgeport, CT 06604
Phone: 203-290-4278
203-551-0067

OFFICERS AND EXECUTIVE COMMITTEE MEMBERS
Irena Kandybowicz Chairperson
Rev. Fred Belcher 1st Vice-Chairperson
Ralph Jowers 2nd Vice-Chairperson
Cora Wright Treasurer
Laurel Gross Secretary

 

Policy Council

 
SITE

Rep/Alt

Name
     

Blackrock Early Learning Center

Rep - EHS Sakona Sen

Blackrock Early Learning Center

Alt - EHS

 
Bulls Head Hollow

 

Rep

Crystal Corzo
Bulls Head Hollow

 

Alt Tanisha Satawhite
Bulls Head Hollow Rep - EHS Amy Parkinson
Bulls Head Hollow Alt - EHS Marjorith Garcia Davila
Cesar Batalla Rep Jose Colon
Cesar Batalla

 

Alt  
Cesar Batalla Rep - EHS  
Cesar Batalla Alt - EHS  
Charles B. Tisdale Rep Cha’Kierah Booker
Charles B. Tisdale Alt Jen Chompre
Holy Name of Jesus Rep

James Baaf

Holy Name of Jesus Alt  
Holy Name of Jesus Rep - EHS

Marquia Rabb

Holy Name of Jesus Alt - EHS  

ICCC

Rep - EHS

Rosetta Melton

ICCC

Alt  

ICCC

Rep

 

ICCC

Alt  

Jamie A. Hulley

Rep

Rabia Mairech

Jamie A. Hulley

Alt

 

Jamie A. Hulley

Rep

 

Jamie A. Hulley

Alt

 

Lucille Johnson

Rep

Yolanda Bromfield

Lucille Johnson

Alt  

South End/Bates

Rep

 

South End/Bates

Alt

 

Trumbull Gardens

Rep

Nastascia Dickson

Trumbull Gardens

Alt

Vanessa Torres
Trumbull Gardens Rep - EHS Janeece Fabin
Trumbull Gardens Alt - EHS Ariane Torres

Trumbull/Monroe

Rep

Jeff Mullins

Trumbull/Monroe

Alt Mercedes Mullins

West End

Rep

Vivian Rivera

West End

Alt

 

Home Based

Rep - EHS

Eugene Booker
Home Based Alt - EHS Julia Lojano

Board of Directors

 

Sharon Skyers-Jenkins

Community Rep

  Shinetta Sead